Sıcak Çikolata

 

 

Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir dost ararsınız ya kendinize. İşte tam burda dumanı üzerinde tüten mis gibi bir fincan sıcak çikolata devreye girer.

 

 

Bazen cam kenarında yağmuru izlerken,bazen de bir kitabın apayrı dünyasına dalıp gitmişken,elimizin altında bir fincan sıcak çikolata olursa keyfimiz kim bilir ne kadar artar...

 

 

 

Gelin beraber bu lezzetli içeceğin özü olan çikolatanın ve içeceğinin tarihine bir göz atalım:

 

İlk çikolata içeceğinin yaklaşık 2000 sene önce, Mayalar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 1400'lere kadar kakao içecekleri, Aztek kültürünün önemli bir parçası olmuştu.Yeni Dünya'daki Meksika'dan Avrupa'ya getirildiği zaman Avrupa'da popüler olan içecek, o tarihlerden beri çeşitli değişikliklere uğradı. 19. yüzyıla kadar sıcak çikolata , karın ağrıları gibi birtakım rahatsızlıkların tıbbî tedavilerinde dahi kullanıldı.

 

     

 

Günümüzde ise sıcak çikolata bütün dünyada tüketilmekte olup, İtalya’da hazırlanan çok koyu kıvamlı  cioccolata densa  veya genellikle daha sulu bir kıvama sahip olan sıcak çikolata gibi farklı şekillerde,kimi zaman marshmellow  denilen yumuşak şekerlemelerle kimi zaman da tarçın ve krema gibi süslemeler yapılıp servis edilmektedir.

 

    

 

 

Bizler de o damağınızdaki enfes çikolata hazzını,dudaklarınızdaki gülümsemeyi ve içinizi ısıtan Altıncezve Sıcak Çikolata lezzetini sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz.Mutluluğunuza bizleri de ortak ettiğiniz için teşekkür ederiz...